10. Titkosítás az adatok mozgatásakor (szállítás közben)

10. Titkosítás az adatok mozgatásakor (szállítás közben)

Amikor üzenetet küldesz vagy bejelentkezel egy weboldalra, az adataid az interneten keresztül utaznak. Ha nincs titkosítás, bárki "belepillanthat" az adataidba. Titkosítással viszont olyan, mintha egy zárt és biztonságos csomagot küldenél, amit csak a címzett tud kinyitni. Ezt biztosítják például:

  • HTTPS – A legtöbb weboldal titkosított kapcsolatot használ, hogy a jelszavaid és adataid biztonságban legyenek.
  • VPN – Olyan, mintha egy titkos alagúton küldenéd az adataid, így mások nem látják, mit csinálsz online.
  • End-to-End titkosítás – Az üzenetküldő alkalmazások (pl. WhatsApp, Signal) csak a küldő és fogadó számára teszik olvashatóvá az üzeneteket.

2. Titkosítás az adatok tárolásakor

Gondolj úgy az adataidra, mint egy értékes kincsesládára. Ha nem zárod le, bárki hozzáférhet. A titkosítás olyan, mintha egy erős lakatot tennél rá, amit csak te tudsz kinyitni:

  • Jelszóval védett fájlok – Például ha egy titkos dokumentumot készítesz, elmentheted úgy, hogy csak jelszóval nyitható meg.
  • Merevlemez titkosítása – A számítógépekben vagy telefonokban lehetőség van teljes tárhely titkosítására, így ha valaki ellopja, nem tudja megnézni az adataidat.
  • Titkosított adatbázisok – A weboldalak és alkalmazások így védik például a bejelentkezési adataidat.

A titkosítás megvédi az adataidat a hackerektől és kíváncsiskodóktól, ezért fontos használni! 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el